Praha 6 navyšuje kapacity základních škol: pro příští školní rok připravuje tisícovku nových míst

Rada Městské části Prahy 6 dnes rozhodla o postupném uvolňování vzdělávacích kapacit budovy stávající soukromé mezinárodní školy Prague British International School ve Vlastině ulici pro potřeby městské části: „Dohodli jsme se, že škola v příštích třech letech uvolní každý školní rok až dvě třídy pro potřeby naší nedaleké ZŠ Dědina. První rok dostaneme dle dohody k dispozici až 60 míst, druhý rok až 120, třetí až 180 a od září roku 2025 budeme mít školu k dispozici celou. To znamená zhruba 350 míst navíc oproti současnému stavu,“ uvedl místostarosta pro majetek Jan Lacina s tím, že přípravu výsledné dohody dlouhodobě koordinuje Odbor správy majetku s Odborem školství v Praze 6, a to především s ohledem na dlouhodobé demografické studie.

Soukromá Prague British School s výukou v angličtině je už patnáctým rokem součástí pestré nabídky vzdělávání na území městské části: „Devadesát procent dětí, které dnes mezinárodní vzdělávací program v Prague British School navštěvují, žije tady u nás v Praze 6.  Škola se tedy významně podílí na zajištění vzdělávání místních dětí,“ doplnil jej starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Vzhledem k masivní uprchlické vlně z Ukrajiny však Praha 6 zároveň čelí, stejně jako ostatní pražské městské části, zcela bezprecedentním nárokům na další vzdělávací kapacity: „Chceme se k aktuálním nesnázím postavit maximálně zodpovědně a zároveň se snahou zachovat vysokou kvalitu šestkového školství. Proto využijeme veškeré kapacity, které s řediteli základních škol dokážeme najít: například jsme po dohodě s ředitelem Petrem Karvánkem navýšili kapacitu ZŠ Antonína Čermáka o 50 nových míst.  Jako Rada vedle toho hledáme i nové prostory, které ke vzdělávání dětí budou moci sloužit, “ říká místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek.

V současnosti také probíhají na několika základních školách stavební úpravy.  Půdní vestavby zajistí od září nové třídy na ZŠ Emy Destinnové a náměstí Svobody.  Díky těmto velkým vestavbám se kapacita škol v Dejvicích zvýší o 240 žáků. Další desítky míst zajistí vestavba probíhající v břevnovské základní škole J. A. Komenského.

Už v  březnu Parlament České republiky ve stavu legislativní nouze umožnil navýšení kapacit stávajících tříd změnou Zákona o zvláštních pravidlech v oblasti školství (součást tzv. Lex Ukrajina). Normy umožňují dočasně – zatím do konce příštího školního roku – určité navýšení kapacit v jednotlivých třídách současných škol. Podle změn by také mohly ve školách, družinách nebo školních klubech vzniknout nové třídy a malotřídky, ve kterých by mohli učit pedagogové z Ukrajiny. Normu už podepsal také prezident.

--- konec tisknuté stránky old5.praha6.cz/aktuality/praha-6-navysuje-kapacity-zakladnich-skol-pro-pristi-skolni-rok-pripravuje-tisicovku--2022-04-04 ---