Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Ladronka dostala svého patrona: Ocelového běžce

Volnočasový areál na Ladronce má novou dominantu. Od dnešního dne jej zdobí unikátní socha Ocelový běžec. Čtyřmetrovou plastiku má Praha 6 bezplatně zapůjčenou na rok a půl.


náhled souboru

O nápadu umístit na pláň na Vypichu hodnotné výtvarné dílo, které by se mohlo stát symbolem areálu volného času, uvažovala Praha 6 již delší dobu. Díky zapůjčení sochy si nyní má možnost tento nápad ověřit, vyzkoušet jeho fungování přímo na místě a seznámit se s reakcemi veřejnosti.

 

Dílo stojí při Bělohorské ulici kousek od křižovatky Vypich a je viditelné již z dálky.  „Praha 6 je umění nakloněna a nebojí se experimentovat ve veřejném prostoru, do kterého přináší nové prvky. Myslím si, že umístění běžce přímo k běžecké a bruslařské dráze je ideální. Třeba se stane novým orientačním bodem pro srazy a lidé se začnou scházet právě u běžce,“ říká Jakub Stárek, místostarosta pro veřejný prostor.

Autorem plastiky je sochař Michal Gabriel. „Z výběru místa mám velkou radost. Břevnovskou pláň dobře znám, dětství jsem prožil na Břevnově a chodívali jsme sem s rodiči na procházky, takže jsem tu doma,“ svěřil se sochař s tím, že dílo bylo koncipováno právě pro volnou krajinu. Plastika Ocelový běžec váží dvě a půl tuny a je zhotovena z ocelových plátů na obdobném principu jako 3D tisk. Vrstvy, které se na sebe postupně skládají, pak vytváří chtěný výtvarný detail. Vrstevnice na povrchu sochy zajímavým způsobem pracují se světlem, které dokáží odrážet, i když přímo nesvítí slunce.

 Praha 6 má sochu zapůjčenou do konce června příštího roku na základě smlouvy o bezplatné výpůjčce. Městská část uhradila pouze jednosměrnou dopravu a zaplatí také pojištění díla.

 Michal Gabriel není pro šestkové obyvatele neznámým umělcem. Jeho Bronzoví koně zdobí Šabachův park v Dejvicích. Je také autorem pomníku Strom vědění, věnovaný vynálezci Otto Wichterlemu, který stojí na Petřinách před budovou Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. V Parku Hadovka je jeho dílo Cesta součástí venkovní galerie výtvarných děl skupiny Tvrdohlaví. Naposledy mohla veřejnost obdivovat Asteroid, objekt vytvořený obdobnou technologií jako běžec. Ten měla městská část zapůjčený k výročí 100 let městské části a umístila jej na Vítězné náměstí.

Fotogalerii z instalace sochy najdete ZDE--- konec tisknuté stránky old5.praha6.cz/aktuality/ladronka-dostala-sveho-patrona-oceloveho-bezce-2022-02-04 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.