Koupaliště Džbán čeká obnova za 50 milionů korun

Vodní nádrž Džbán čeká obnova. Nejdůležitějším zásahem bude její odbahnění. Díky tomu by se měla zlepšit kvalita vody.

Náklady budou kolem 50 milionů korun. V nádrži, která slouží k rekreaci obyvatel, se pravidelně v létě objevuje velké množství sinic. Často to vede k zákazu koupání. Důvodem je znečištěná voda, která do nádrže přitéká z Litovicko-Šáreckého potoka. Na jejím dně navíc leží asi 70.000 metrů krychlových bahna.

Plány na obnovu Džbánu vznikly už před sedmi lety. Teprve nyní na ni má hlavní město peníze. Ještě tento měsíc se začne nádrž vypouštět. Odbahňování nádrže bude zahájeno koncem jara příštího roku, potrvá asi pět měsíců. Součástí obnovy budou i opravy hráze vodního díla a jeho levého břehu.

Vodní dílo Džbán bylo postaveno v letech 1966 až 1971 jako rekreační zázemí Pražanů. Má i vodohospodářskou funkci a je rybářským revírem pro sportovní rybolov.

(podle ČTK)

Martin Šalek
tiskový mluvčí MČ Praha 6
msalek@praha6.cz