Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Aktuality ›› detail/podstránka

Dejvice zasáhne Teslův výboj - pomník Nikoly Tesly bude už příští rok!

V Praze 6 – Dejvicích bude mít svůj pomník světoznámý fyzik Nikola Tesla. Bronzový pomník postupně vzniká v soukromém ateliéru v Brně. V příštím roce bude převezen do Prahy 6 do parku Nikoly Tesly a slavnostní odhalení je zatím plánováno na srpen 2014. Exkluzivním partnerem městské části Praha 6 při realizaci projektu je Česká spořitelna a.s., která na projekt přispěla částkou 2,5 miliony korun.


náhled souboru

„Pomník bude umístěn v zeleném pásu ulice Nikoly Tesly ve stejnojmenném parku. Už byl vybudován betonový základ pro pomník, mlatové cestičky a slavností venkovní osvětlení třemi zemními reflektory. Vlastní bronzová plastika by měla být do parku dopravena a slavnostně osazena v polovině srpna 2014,“ řekl Adam Halmoši, mluvčí městské části Praha 6.

„Jsme tradičně společensky odpovědnou firmou, proto se rádi hlásíme k zajímavým projektům, které zkrášlí veřejná prostranství a přinesou tak užitek naší společnosti. Těší nás, že jsme mohli přispět na dobrou věc a můžeme se tak podílet na šíření odkazu významného vynálezce,“ uvedl Jan Parýzek, ředitel odboru Veřejný sektor v České spořitelně.

Motivem pomníku je stylizovaný „výboj“, tedy elektrický výboj jako hybná síla a základní kámen Teslových vynálezů a jako nástroj jeho proslulých prezentací, kdy mu byly tehdejší veřejností přisuzovány až nadpřirozené schopnosti. Bronzový odlitek s nápisem NIKOLA TESLA 1856 – 1943, je zevnitř prosvícený, sloužící zároveň jako večerní podsvícení plastiky. Rozměry jsou 270 x 495 x 225 centimetrů. Autory pomníku Nikoly Tesly jsou akademický sochař Stefan Milko a ing. architekt Jiří Trojan. 

Základní kámen pomníku byl položen a slavnostně odhalen v listopadu 2006 u příležitosti 150. výročí narození Nikoly Tesly. Slavnostnímu aktu byl přítomen i chorvatský prezident Stjepan Mesič, srbský velvyslanec Vladimir Vereš, chorvatský velvyslanec Viktor Brož a rektor ČVUT Václav Havlíček.

Nikola Tesla

(1856 až 1943) studoval vlastnosti dvoufázových a vícefázových proudů. Sestrojil a patentoval četné elektrické stroje a přístroje, například v roce 1887 elektrický motor na střídavý proud a o čtyři roky později takzvaný Teslův transformátor, zdroj vysokého střídavého napětí o vysokém kmitočtu. Zabýval se i bezdrátovou telegrafií. Byla po něm pojmenována jednotka magnetické indukce. V letech 1936 až 1937 pobýval Tesla v tehdejším Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy. Získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém v Praze.

VÍCE V DOKUMENTU ČT2 VE VIDEU U TOHOTO ČLÁNKU.

27. 12. 2013 Nikola Tesla

náhled souboru
[ JPG • 48kB • 480×360 (8bit 3ch) ]

Pomnik Tesla

náhled souboru
[ JPG • 20kB • 395×187 (8bit 3ch) ]

Logo

náhled souboru
[ JPG • 104kB • 480×640 (8bit 3ch) ]

Bronz--- konec tisknuté stránky old5.praha6.cz/aktuality/dejvice-zasahne-tesluv-vyboj-pomnik-nikoly-tesly-bude-uz-pristi-rok-2013-12-27 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.