10. ročník VědaFestu v Dejvicích

Stovka expozic v jednom dni se představí na již 10. ročníku VědaFestu ve středu 22. června od 8.30 do 18.30 hodin v Dejvicích. Na zelené ploše na Vítězném náměstí vystavovatelé z vysokých škol, akademických ústavů, volnočasových institucí a firem představí svou práci a výzkum.

Velká a zábavná populárně vědecká laboratoř pod širým nebem, letos na téma „Věda od A do Z“, je určena nejen žákům a studentům, ale i zvídavé veřejnosti bez omezení věku. Pro všechny návštěvníky jsou připravena překvapení a nové zajímavosti.   Vstup na akci je ZDARMA.

Vědafest má za cíl ukázat lidem, že věda je všude kolem nás, denně se jí dotýkáme a běžné výsledky vědy používáme, aniž bychom si toho byli vědomi. Ukázat, že věda je činnost nejen zajímavá, ale především užitečná. Koh-i-noor seznámí návštěvníky s příběhem „obyčejné“ tužky, Národní muzeum předvede chytrou aplikaci, která umí odhalit brouky žijící v Praze, psí hrdinové z organizace Helppes ukážou své umění v pomoci handicapovaným lidem, studenti lékařské fakulty naučí návštěvníky používat chirurgické stehy, speciální jednotka z Kriminalistického ústavu předvede, jak se obětem hromadných neštěstí vrací identita, a všichni si mohou vyzkoušet zručnost s Kutilem Juniorem. Každý z návštěvníků se na chvíli může stát, čím bude chtít a nahlédnout tak do mnoha oborů vědecké abecedy.

Ani letos návštěvníci nepřijdou o oblíbený kvíz „Chytrá hlava“. Je třeba odpovědět správně na abecedu otázek od A do Z, přihlásit se do soutěže a zúčastnit se tak losování o zajímavé ceny přímo na VědaFestu.

V souvislosti s nastupujícím předsednictvím České republiky Radě EU a prioritními tématy našeho předsednictví v oblasti energetiky, kyberbezpečnosti a digitalizace, klimatických změn a svobody médií, které představí na VědaFestu stánky a přednášky pražských vysokých škol, předá na festivalovém pódiu zástupce francouzského velvyslanectví do rukou předsedy Rady vysokých škol symbolicky vlajku EU.

VědaFest je otevřen i ukrajinským návštěvníkům, nápomocni jim budou průvodci z řad ukrajinských studentů.

Program VědaFestu je postupně doplňován na www.vedafest.cz

VědaFest je společným projektem Českého vysokého učení technického v Praze, Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze od roku 2011. Akce se koná za podpory městské části Praha 6.

--- konec tisknuté stránky old5.praha6.cz/aktuality/10-rocnik-vedafestu-v-dejvicich-2022-06-20 ---