Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

Historické cihelny a kolkované cihly z Prahy 6

Na územní Prahy 6 kdysi fungovalo 31 cihelen. Listopadová výstava v Galerii Skleňák patří historii výroby stavebních prvků z pálené hlíny, různým typům cihlářských výrobků s důrazem na značené neboli kolkované cihly a významu těchto kolků. Vernisáž výstavy se koná 10. 11. v 16 hodin.

Výkladní skříně galerie představí jednotlivé zaniklé cihelny z území Prahy 6, jejich historii a cihlářské zboží, které v konkrétních provozech vzniklo. Prohlédnout si můžete historické fotografie, mapy a plány, ukázky dobových reklam a cihlářské literatury, ale hlavně kolkované cihly a další stavební prvky z pálené hlíny z rozsáhlé sbírky Jana Zavřela.
 Značný podíl geologického podkladu území Prahy 6 tvoří zeminy, které byly využitelné právě v cihlářství. Jde zejména o spraše a sprašové hlíny – převážně prachovité a vápnité hlíny vátého neboli eolického původu. Dále zde vystupují souvrství jílových břidlic, jejichž zvětraliny patřily též k oblíbeným surovinám pro výrobky z pálené hlíny. A na více místech se vyskytují mocná souvrství jílovitých a drobně kamenitých svahovin vhodných k formování a pálení běžných cihel. Kvůli příznivým geologickým poměrům byla šestka pro rozvoj cihlářského řemesla předurčena, jak se budete moc přesvědčit ve Skleňáku.

KDY: od 10.11.2022 do 30.11.2022

KDE: Galerie Skleňák,Dejvice