Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


Infolinka
Úvodní stránka ›› Akce a novinky ›› Akce ›› detail/podstránka

Historické cihelny a kolkované cihly z Prahy 6

Na územní Prahy 6 kdysi fungovalo 31 cihelen. Listopadová výstava v Galerii Skleňák patří historii výroby stavebních prvků z pálené hlíny, různým typům cihlářských výrobků s důrazem na značené neboli kolkované cihly a významu těchto kolků. Vernisáž výstavy se koná 10. 11. v 16 hodin.


náhled souboru

Výkladní skříně galerie představí jednotlivé zaniklé cihelny z území Prahy 6, jejich historii a cihlářské zboží, které v konkrétních provozech vzniklo. Prohlédnout si můžete historické fotografie, mapy a plány, ukázky dobových reklam a cihlářské literatury, ale hlavně kolkované cihly a další stavební prvky z pálené hlíny z rozsáhlé sbírky Jana Zavřela.
 Značný podíl geologického podkladu území Prahy 6 tvoří zeminy, které byly využitelné právě v cihlářství. Jde zejména o spraše a sprašové hlíny – převážně prachovité a vápnité hlíny vátého neboli eolického původu. Dále zde vystupují souvrství jílových břidlic, jejichž zvětraliny patřily též k oblíbeným surovinám pro výrobky z pálené hlíny. A na více místech se vyskytují mocná souvrství jílovitých a drobně kamenitých svahovin vhodných k formování a pálení běžných cihel. Kvůli příznivým geologickým poměrům byla šestka pro rozvoj cihlářského řemesla předurčena, jak se budete moc přesvědčit ve Skleňáku.

KDY: od 10.11.2022 do 30.11.2022

KDE: Galerie Skleňák,Dejvice

PLUS KÓD: 9F2P492X+GP obrázek mapy

KDO: MČ Praha 6


SOUBORY KE STAŽENÍ
náhled souboru
[ JPG • 1046kB • 3600×1798 (8bit 3ch) ]


SOUVISEJÍCÍ AKCE

Nebyly nalezeny žádné vyhovující záznamy

--- konec tisknuté stránky old5.praha6.cz/akce/historicke-cihelny-a-kolkovane-cihly-z-prahy-6-2022-11-10 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz

Soubory cookie (nebo podobné technologie) používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte a také souhlasíte se sdílením informací (Jaké údaje shromažďujeme) o vašem použití našeho webu, který provozujeme s našimi přidruženými společnostmi a partnery. Předvolby můžete spravovat v části Nastavení souborů cookie, svůj souhlas můžete kdykoli odvolat nebo více informací najdete v Prohlášení o ochraně osobních údajů.